Pułapki kredytowe - zobacz na co zwrócić uwagę

Opublikowano w September 27, 2017
Napisany przez Marcin Katom

Jak pokazują różnego rodzaju informacje bankowe, kredyt gotówkowy jest to produkt, po który klienci sięgają najczęściej. Decydując się na takie zobowiązanie finansowe pozwala na zdobycie dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Zupełnie inaczej niż w przypadku kredytu samochodowego czy hipotecznego. Do innych atutów, na które wskazują klienci należy także krótki czas oczekiwania na pieniądze oraz minimum formalności. Bez wątpienia, jest to jeden z produktów bajowych, który cechuje się dużą elastycznością, szczególnie wobec stałych klientów banku.

Za nim podejmiesz decyzję, jaki kredyt gotówkowy wybrać…

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z oferty, któregoś z banków, dobrze jest zebrać informacje o kredytach gotówkowych i je ze sobą zestawić, w celu porównania i wyboru najlepszego rozwiązania. Nie trzeba na poszukiwaniu wiadomości o poszczególnych ofertach spędzić wielu godzin w placówkach czy na stornach internetowych konkretnych banków. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie warto skorzystać z możliwości jakie daje kalkulator kredytowy lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Jednym z najważniejszych czynników na jaki należy zwrócić uwagę przy szukaniu najlepszej oferty kredytowej jest oprocentowanie nominalne. Ma ono bardzo duży i znaczący wpływ na całościowy koszt zaciągniętego kredytu. Należy jednak pamiętać, że jest to jeden z wielu czynników, które stanowią o atrakcyjności danego produktu. Przy wyborze duże znaczenie mają także takie informacje jak:

  • Wysokość prowizji pobieranej przez bank, która zazwyczaj zależna jest od kwoty zadłużenia;
  • Koszt opłaty przygotowawczej i obowiązek ubezpieczenia, który w znaczący sposób podnosi ratę kredytu;
  • Maksymalna wysokość kredytu gotówkowego, jak i maksymalny okres jego spłaty

To warto wiedzieć!

Konieczne jest wnikliwe przeczytanie umowy kredytowej, gdyż bardzo często ważne informacje zapisane są małym drukiem. Bardzo często atrakcyjnie przedstawiona oferta z promocyjnym oprocentowaniem bardzo często jest dużo droższa niż standardowy kredyt gotówkowy. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się przede wszystkim z całkowitym, rzeczywistym kosztem kredytu, który bank ma obowiązek przedstawić. Sposób w jaki umowa jest skonstruowana w dużej mierze pokazuje z jaką instytucją mamy do czynienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować się z pracownikiem banku

i poprosić o wyjaśnienie niezrozumiałych kwestii. Złożenie podpisu na umowie jest jednoznaczne z oświadczeniem, że przyjmuje się jej warunki i akceptuje treść. Warto również pamiętać, że istnieje możliwość odstąpienia od umowy kredytowej do 14 dni, od momentu, w którym zostanie ona podpisana. Specjaliści radzą aby unikać banków, które udzielają kredytów pod warunkiem skorzystania z innych produktów banku. Takie rozwiązania uzależniają ewentualnych klientów od danej instytucji. Zazwyczaj koszt kredytu jest dosyć wysoki, a sama oferta mało atrakcyjna.