Święta – z pieniędzmi i danymi postępuj mądrze!

Opublikowano w May 30, 2017
Napisany przez Marcin Katom

Święta są bardzo stresujące - kupowanie prezentów i działanie zgodnie z harmonogramami, koniec roku to jednak także okazja by zobaczyć bliskich i spędzić ten czas razem. Niezależnie od tego, czy spotkasz się w rodzinnym majątku, czy uciekasz na narty lub słoneczne plaże, najgorszym skutkiem ukochanych świąt jest zwiększony potencjał kradzieży tożsamości. Chcesz wiedzieć jak tego uniknąć? Upewnij się, że korzystasz z tych najlepszych praktyk.

Zakupy online i w aplikacji

Niedawne badanie wykazało, że wśród badanych ponad połowa twierdzi, że zakupy świąteczne mają spory wpływ na ich finanse. Co więcej, prawie taka sama kwota powiedziała, że nie zauważyła większego wpływu. Pamiętaj, że podczas zakupów w internecie możesz jednak zawsze się upewnić, że Twoje informacje są bezpieczne, korzystając tylko ze sklepów znanych sprzedawców, wprowadzając adres internetowy samodzielnie (zamiast klikać wyświetlane reklamy lub podejrzane linki w wiadomościach e-mail), i nie umożliwiając witrynom przechowywania informacji o płatnościach za przyszłe zakupy np. danych o karcie kredytowej.

Jeśli przeglądasz aplikacje, rozważając pobieranie kilku aplikacji do zakupów, uważaj na oszukańczą i fałszywą aplikację zakupową. Co raz więcej zakupów z zagranicy spowodowało zalewanie rynku aplikacji internetowych niebezpieczeństwem przechwytywania danych - pomimo regularnych procedur przesiewowych. Zanim przejdziesz prosić o kredyt na prezent dla dziecka - nie mówiąc już o wprowadzaniu jakichkolwiek informacji osobistych lub płatniczych - upewnij się, że aplikacja jest tworzona i oferowana przez grupę sklepów, z którą chcesz robić zakupy bądź od banku, który znasz. Błędy takie jak błędy pisowni, częste zamykanie aplikacji, awarie lub nie działające opcje mogą być czerwonymi flagami aplikacji bez marki. Przed kliknięciem patrz uważnie i sprawdż historię poprzednich wersji.

Twój stan psychiczny

Być może najważniejszym sposobem na przygotowanie się na świąteczne zakupy i związane z nimi niebezpieczeństwa jest przygotowanie stanu psychicznego. Z szaleństwem, które może cię zwieść w tym sezonie, coś się nie powiedzie – jeśli dasz się ponieść swojej karcie kredytowej. Ale kiedy poświęcisz na rozmyślne decyzję trochę czasu, aby chronić swoje cenne pieniądze, informacje i ograniczyć wydatki, które mogłyby spowodować złą historię kredytową, nie musisz bać się i psuć sobie najbardziej magicznego czasu dla ciebie i dla wszystkich twoich bliskich.

Upewnij się, że postępujesz inteligentnie aby święta pozostały miłe i radosne.