Lokata bankowa jako sposób oszczędzania

Opublikowano w April 14, 2015
Napisany przez Marcin Katom

Wielu z nas oszczędzanie kojarzy się ze żmudnym odkładaniem każdej złotówki. trzeba to robić długo i wytrwale, a i tak może okazać się, że po wielu latach ciułania wartość pieniądza spadła na tyle, że uzbierana sumka nie będzie zbyt wielka. Jak zatem ochronić swoje oszczędności przed wszechobecną inflacją i cieszyć się swoimi pieniędzmi w pełni? To proste – założyć lokatę w banku!

Lokata rozwiązaniem dla każdego

Lokata bankowa to jedno z popularniejszych narzędzi ułatwiających oszczędzanie milionom ludzi. Od początku trzeba być świadomym, że nie zarobimy na niej dużych sum, ale z drugiej strony odsetki, które zyskujemy dzięki zdeponowaniu pieniędzy na lokacie są wystarczające na pokrycie skutków inflacji. Ten szczególny rodzaj umowy klienta z bankiem jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy pewną kwotą, nie chcemy z niej korzystać, a jedynie odłożyć na czarną godzinę czy na studia dla dzieci. Lokaty są bardzo bezpieczne, gdyż bank, odpowiednio inwestując powierzone mu pieniądze, zapewnia klientowi pewny zysk po upływie czasu trwania danej lokaty.

Najczęściej wybierane lokaty

A jakie są właściwie rodzaje lokat? Najpopularniejsza i dostępna dla wszystkich jest lokata tradycyjna, innymi słowy standardowa lub też terminowa. Ma ona wiele postaci – może być miesięczna, kwartalna, roczna albo nawet dłuższa. Jej oprocentowanie jest stosunkowo wysokie gdyż wynosi mniej więcej pomiędzy 2% a 4% w skali roku. W tej lokacie występują także inne opcje, które warto rozważyć, biorąc ją pod uwagę. Przede wszystkim to, jakie jest oprocentowanie – stałe czy zmienne. Ten czynnik zresztą zawsze najbardziej interesuje klientów, gdyż to właśnie on określa zysk, jaki możemy uzyskać. Lokaty terminowe mogą być także odnawialne lub nie. Zakładając lokatę krótkoterminową, często warto skorzystać z tej opcji, aby po miesiącu nie zostać ze swoimi pieniędzmi ze stosunkowo niskim wypracowanym zyskiem. Lepiej skorzystać z opcji odnawialności i otrzymać pieniądze na przykład po upływie roku a nawet dłużej.

Jakie jeszcze lokaty mogą nam zaoferować banki? Szczególnym rodzajem lokaty krótkoterminowej jest lokata jednodniowa lub lokata overnight. Ich działanie jest bardzo podobne – pieniądze pracują jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia. Choć nazwa „jednodniowa” wskazuje na mrożenie środków na cały dzień, w praktyce są one umieszczane na lokacie w godzinach popołudniowych tak, aby rano wrócić na konto klienta. Jest to rozwiązanie szczególnie często wybierane przez przedsiębiorców i ogólnie osoby prowadzące swoją działalność. Każdy chce uniknąć inflacji, zwłaszcza osoba na co dzień obracająca pieniędzmi. Dzięki lokatom jednodniowym i overnight pieniądze są niejako w ruchu przez cały czas – w ciągu dnia klient dowolnie nimi dysponuje, robi przelewy, opłaca rachunki, po prostu z nich korzysta, zaś po upływie godzin roboczych kapitał ląduje na lokacie, gdzie jest aktywnie inwestowany przez bank. Następnego dnia rano klient otrzymuje z powrotem swoje pieniądze wraz z odsetkami. Z punktu widzenia jednego dnia odsetki te są niewielkie, ale w skali roku zyski z takich lokat są zdecydowanie porównywalne z zyskami z lokat tradycyjnych. A niewątpliwą zaletą jest to, że pieniędzmi można w ciągu dnia dowolnie zarządzać, nie są one unieruchomione. Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego wybierając idealną lokatę należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Pewne jest natomiast, że każdy klient znajdzie coś dla siebie. Po szczegóły najlepiej udać się do wybranego banku i zapoznać z ofertą, gdyż często u konkurencji warunki będą bardziej korzystne.