Lokaty bankowe – dobry sposób na inwestycje

Opublikowano w February 23, 2015
Napisany przez Marcin Katom

Odłożenie jakiejś sumy pieniędzy jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie sobie środków na przyszłe wydatki. Można jednak to oszczędzanie połączyć z inwestowaniem. Różne są jednak sposoby inwestowania. Jedne z nich dają możliwość uzyskania dość dużych zysków, ale wiąże się jednocześnie z nimi dość spore ryzyko utraty środków. Z kolei inne dają mniejsze zyski, ale ryzyko jest już znacznie mniejsze, nawet zerowe. Tak jest na przykład w przypadku lokat bankowych, które dają niemal pewny zysk i są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą pomnożyć swoje środki, a jednocześnie nie chcą zbyt ryzykować stratą środków lub wypracowanych już zysków. Lokaty bankowe są inwestycjami małego ryzyka nie tylko przez sam sposób inwestowania, ale także przez to, że gdyby nawet teoretycznie bank okazał się niewypłacalny, to wpłacone środki zostaną zwrócone w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w którym każdy bank obowiązkowo uczestniczy. Wejdź tutaj po najlepsze lokaty w bankach moja-skarbonka, dzięki tej stronie wybierzesz najkorzystniejaszą lokatę.

Jeśli chodzi o oferty lokat bankowych, to tych znajdziemy dość sporo. Nie tylko dla tego, ze na rynku działa wiele banków, ale również dlatego, że najczęściej bank ma w swojej ofercie kilka opcji lokat, w tym na przykład lokaty w obcej walucie, czy lokaty podwójne. Zanim zdecydujemy się na konkretną lokatę, to na początek warto zapoznać się z jakimś dobrym i aktualnym rankingiem   dostępnym w sieci. Dzięki temu będziemy posiadali już jakiś przegląd oferty i nasze dalsze wyszukiwanie będzie już znacznie łatwiejsze, ponieważ zostanie zawężone do kilku opcji.

Czym sugerować się podczas wyboru konkretnej oferty lokaty? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jak długo będzie ona trwać oraz jakie będą z niej spodziewane zyski. Długość trwania lokaty jest bardzo istotna, ponieważ jeśli wpłaci się środki na lokatę terminową, to nie można ich wybrać przed upływem terminu. Wcześniejsze wybranie środków spowoduje bowiem utratę większości wypracowanych odsetek, przez co oszczędzanie mijałoby się z celem. Do wyboru mamy lokaty krótkoterminowe, na przykład miesięczne, czy kwartalne oraz lokaty długoterminowe, czyli na przykład dwuletnie, a nawet trzyletnie. Jeśli zaś chodzi o zyski, to kluczową rolę odgrywa tu wysokość oprocentowania, ponieważ to ona bezpośrednio decyduje o tym, jak wysoki będzie zysk. Kwestie wysokości zysków oraz czasu trwania lokaty łącza się tez ze sobą, gdyż na lokatach długoterminowych środki dłużej pracują, a często banki oferują w tym przypadku nieco wyższe oprocentowanie.

Jednak oprócz tego trzeba zwrócić jeszcze uwagę na to jaka jest częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz z jakim rodzajem oprocentowania mamy w konkretnej ofercie do czynienia. W przypadku kapitalizacji, im większa będzie ich częstotliwość, tym też większe będą zyski. Jeśli zaś chodzi o rodzaj oprocentowania, to możemy wyróżnić stałe oraz zmienne. Wybór konkretnego rodzaju nie będzie od razu decydował o tym, czy nasze zyski będą mniejsze czy większe, ale będzie decydował o tym, czy będziemy ponosić ryzyko związane ze zmianami stóp procentowych, czy też nie. Oprocentowanie lokaty zależy bowiem w dużym stopniu od wysokości stóp procentowych. Przy oprocentowaniu zmiennym, w przypadku obniżenia stóp, zyski z lokaty będą mniejsze. Zaś przy wyższych stopach zyski będą większe. Wybór tego rodzaju oprocentowania jest pewnym ryzykiem, ale może się też opłacać. Z kolei wybór oprocentowania stałego to zapewnienie, że będzie ono niezmienne, niezależnie od tego, jak będą się kształtowały zmiany wysokości stóp procentowych. Przy wyorze lokaty, zwłaszcza przy niższych kwotach kapitału trzeba również zwrócić uwagę na to, jaki jest minimalny wkład potrzebny do tego, aby otworzyć lokatę. Zwykle jest to bowiem kilkaset, czy tysiąc złotych, ale są również oferty, gdzie minimalny wkład wynosi kilka tysięcy.