Jaki kredyt na zakup samochodu?

Opublikowano w November 13, 2014
Napisany przez Marcin Katom

Bardzo wiele osób marzy o zakupie nowego samochodu. Oczywiście nie chodzi tutaj o zupełnie nowy pojazd wprost z salonu, a raczej na zamienienie już posiadanego auta na takie, które będzie cechowało się znacznie lepszymi parametrami. Mało kogo stać obecnie na sfinansowanie transakcji zakupu samochodu za własne pieniądze, wobec czego w takiej sytuacji bardzo chętnie sięgamy po inne rozwiązania, wśród których królują kredyty samochodowe. Występują one w kilku formach i właściwie są w większości przypadków dostępne dla każdego. 

Rodzaje kredytów na zakup samochodu

Kiedy już zdecydujemy się na kupienie auta dzięki środkom z pożyczki bankowej, mamy kulka opcji do wyboru. W zależności od naszych możliwości finansowych możemy się zdecydować na takie rozwiązania jak: kredyt w wersji klasycznej, jednoratowej, oraz kredyt w formie balonowej. Każda z tym możliwości ma zarówno dobra, jak i złe strony, jednakże najważniejsze jest to, abyśmy wybrali jak najdogodniejszą dla nas opcję. Jeżeli nie mamy na tyle środków pieniężnych, aby od razu przekazać sporą kwotę na zapłacenie kredytu, warto zdecydować się na kredyt standardowy. Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju zobowiązania w stosunku do banku, tutaj także płacimy comiesięczne raty. Będą się one oczywiście różniły w zależności od tego, na jaką kwotę się zdecydujemy. Oprocentowanie w tym przypadku wynosi maksymalnie 15 %, a okres spłaty możemy wybrać dowolnie w terminie od 6 miesięcy do nawet 10 lat. Tak więc można tak rozłożyć raty, aby nie były one szczególnie uciążliwe dla naszego domowego budżetu.

Kolejną możliwością jaką dają nam produkty bankowe jest kredyt jednoratowy. Taka forma zobowiązania jest najbardziej popularna w bankach niejako powiązanych ze sprzedażą samochodów. Poprzez ich współpracę z dystrybutorami określonych marek możemy liczyć na spore upusty, nie mniej jednak sami musimy wpłacić połowę wartości wybranego pojazdu, a w niektórych  wypadkach nawet i większą kwotę. Tą główną jedną ratę należy uiścić w okresie około roku od zakupienia samochodu. Tak więc przy regularnym oszczędzania rozwiązanie to może być bardzo przystępne. Warto podkreślić fakt, że kredyt tego typu nie jest w żadnym stopniu oprocentowany. Można się więc zastanowić nad takim rozwiązaniem pod warunkiem, że dysponujemy na samym początku sumą niezbędną do wpłacenia w ramach wkładu własnego.

Ostania możliwość w zakresie kredytu samochodowe a konkretnie kredyt balonowy jest również bardzo interesującym rozwiązaniem. Działa on na takiej zasadzie, że nasz zakup jest wspierany przez instytucję bankową. Dodatkowo możemy liczyć na bardzo niskie oprocentowanie, a co za tym idzie także przystępną wysokość rat. Jednakże jest jeden warunek, który trzeba koniecznie spełnić w tym wypadku. Kiedy będzie się kończył okres kredytowania, niezbędne jest wpłacenie 1/5 wartości naszego pojazdu z dnia jego zakupu. Bank nie wymaga tutaj żadnego wkładu własnego. Można więc przy odpowiednich możliwościach finansowych zdecydować się na tego typu opcję. Jak więc widzimy, mimo iż nie posiadamy specjalnie odłożonych środków, możemy zrealizować zakup samochodu przy pomocy pieniędzy uzyskanych z banku. Pamiętajmy jednakże o tym, że musimy tak dobrać rodzaj kredytu, abyśmy mogli sobie z nim poradzić i nie musieli przy okazji jego spłacania oszczędzać dosłownie na wszystkim. Obecnie poszczególne banki dają nam wiele różnorodnych możliwości i warto je wziąć pod uwagę. Pamiętajmy o  tym, że sporo ludzi korzysta z ich oferty i bardzo ją sobie chwali, bez względu na to jaki samochód kupują.