Oszczędzać można różnie.

Opublikowano w September 15, 2014
Napisany przez Marcin Katom
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak powinno się oszczędzać? To pytanie wydawać się może dziwne, ale ma w sobie więcej sensu, niż Ci się wydaje. Chodzi bowiem nie o to, by oszczędzać w ogóle, ale by oszczędzać z głową. Chodzi o to, by na oszczędzaniu zyskać jak najwięcej, a nie tylko odkładać do przysłowiowej świnki-skarbonki tyle, ile jesteśmy w stanie. Są bowiem dużo bardziej efektywne sposoby oszczędzania. Lokaty bankowe oferują nam przede wszystkim zysk dzięki naszemu kapitałowi, poza tym zapewniając też bezpieczeństwo pieniędzy. Dzięki odsetkom - możemy też być pewni, że nie zaskoczy nas efekt inflacji, która z roku na rok niestety się w naszym kraju powiększa. Dlatego właśnie oszczędzanie oszczędzaniu nierówne i powinniśmy dobrze przejrzeć oferty różnych banków, nim już zdecydujemy się na konkretną lokatę.
Lokata rentierska czy lokata progresywna?

Możemy na przykład zastanowić się nad tym, czy lepiej zdecydować się na lokatę rentierską, czy też lokatę progresywną. Na pierwszy rzut oka możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak gigantyczna różnica jest między obydwoma tymi lokatami. Dlatego też tak łatwo popełnić na początku błąd, przez który tracimy możliwe odsetki. Lokata rentierska - to rodzaj lokaty, przeznaczony dla osób majętnych, które zebrały już pokaźny majątek. Mając na koncie na przykład milion złotych - możemy dzięki lokacie rentierskiej (przykładowo) otrzymywać co miesiąc około 2 tysięcy złotych - za sam fakt obracania naszą kwotą przez bank. Lokata rentierska pozwala - w skrócie - utrzymywać się dzięki zebranemu już majątkowi, nie tykając samej puli pieniędzy. Niestety - niewielu z nas może pozwolić sobie na taki luksus w życiu. Większość z nas stara się po prostu jak najwięcej zarobić i odłożyć. Jednym z rozwiązań może być w takim wypadku lokata progresywna. Lokata progresywna to taki typ lokaty, w którym oprocentowanie różni się na przestrzeni roku i wzrasta z każdym miesiącem. Osiągamy przez to możliwość wycofania naszych pieniędzy w każdej chwili, będąc pewnym, że nie utracimy już zarobionych odsetek. Tak zaś może się stać, gdy spotka nas nagle jakaś nieprzewidziana sytuacja. Musimy jednak liczyć się z tym, że różnica między oprocentowaniem na początku i na końcu danego okresu (na przykład roku) jest naprawdę znacząca, więc tak czy siak - lepiej wcześniej nie wycofywać naszych pieniędzy, jeśli nie jest to konieczne. Wejdź i sprawdź - oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, ponieważ nigdy nie wiesz co Cię czeka w przyszłości.

Jak więc widać - lokaty bankowe mogą różnić się między sobą naprawdę znacznie. Wręcz wydaje się, że lokata rentierska i lokata progresywna, to dwa osobne instrumenty finansowe. To jest też właśnie powód, dla którego wcześniejsze przygotowanie jest tak istotne w przypadku decyzji o założeniu lokaty bankowej. Jest bowiem ogromna różnica między odkładaniem pieniędzy dla naszego dziecka, odkładaniem by zminimalizować efekt inflacji, a między lokatą rentierską. Jeśli wcześniej odpowiednio się przygotujesz, zdecydowanie na tym zyskasz. Im bowiem większe przygotowanie - tym lepsza lokata - tym wyższy stan konta na koniec lokaty. Powodzenia!